FAQ - znajdz odpowiedź na swoje pytanie

Niezbędnik Kierowcy

LEX UBER - zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001r. - co nowego, jak się dostosować do zmian?


W związku z ustawą LEX UBER, od 01.01.2021r. aby współpracować z nami na aplikacjach Bolt, Uber, FreeNow niezbędne jest posiadanie wypisu z licencji taxi na samochód którym wykonujesz przejazdy, a także (nie we wszystkich miastach) identyfikator kierowcy taxi. Możesz współpracować z nami w każdym mieście, w którym funkcjonują aplikacje UBER/BOLT/FREENOW - posiadamy licencję w każdym z nich.
- Warszawa - Białystok - Bydgoszcz - Częstochowa - Elbląg - Gorzów Wielkopolski - Kielce - Kraków - Łódź - Lublin - Olsztyn - Opole - Poznań - Radom - Rzeszów - Aglomeracja Śląska - Szczecin - Tarnów - Toruń - Trójmiasto - Włocławek - Wrocław - Zielona Góra Wypis z licencji możesz uzyskać na trzy sposoby: 1. Spotkanie z nami w Twoim mieście i złożenie za Ciebie niezbędnych dokumentów w odpowiednim Urzędzie. 2. Pełnomocnictwo, dzięki któremu samodzielnie możesz złożyć swoje dokumenty w odpowiednim Urzędzie. 3. Dostarczenie dokumentów do naszego fizycznego biura, a my zajmiemy się złożeniem dla Ciebie wniosku. Nasze stacjonarne biura znajdują się w dwóch miastach: 1. 97-200 Tomaszów Mazowiecki ul. Bartosza Głowackiego 1/3 lok.16 2. 01-360 Warszawa ul. Człuchowska 28 Wypełnij formularz licencjonowania dostępny pod podanym linkiem: https://forms.gle/8XdiBjq5AEXttMbG6 Po wypełnieniu niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy i ustalimy najwygodniejszy dla Ciebie sposób licencjonowania.
Jakie dokumenty musisz posiadać aby spełniać wymogi ustawowe, a także otrzymać wypis z licencji?
📌 Badania psychotechniczne, a także badania lekarskie na kierowcę TAXI. 📌 Zaświadczenie o niekaralności, nie starsze niż 30 dni w momencie składania wniosku. 📌 Dowod rejestracyjny pojazdu z dodaną adnotacją TAXI. 📌 Skan prawa jazdy. 📌 Zdjęcie 3,5 x 4,5 cm potrzebne do wyrobienia dla Ciebie identyfikatora TAXI. (nie jest to obowiązkowe w każdym mieście, w niektórych z nich kierowcy taxi nie są zobowiązani do posiadania identyfikatorów) 📌 Jeżeli nie jesteś właścicielem pojazdu – umowa, która potwierdza Twoje prawo do dysponowania pojazdem (np. umowa użyczenia z właścicielem). 📌 Umowa najmu, którą posiadasz/będziesz posiadał z nami.




Podatek VAT


W Natviol rozliczamy VAT należny od przejazdów na aplikacjach UBER/BOLT/FREENOW w wysokości 8%. UberEats/WoZo/BoltFood - podatek VAT 23% Glovo/Wolt - podatek VAT 23%, ALE te dwie aplikacje pokrywają za Kuriera należny podatek, dzięki temu nie jest on pobierany z Twojego obrotu.
Pamiętaj, że dostarczając nam faktury kosztowe (paliwo, serwisy, zakup części, akcesoriów samochodowych, doładowania do telefonów, kupno telefonu) znacząco niwelujesz swój podatek VAT! Bierz faktury i wstawiaj je na panel, a więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni!




Samochód nie jest zarejestrowany na mnie, czy mogę z wami współpracować?


Możesz się rozliczać z nami na samochodzie niezarejestrowanym na Ciebie - wystarczy, że będziesz posiadał umowę użyczenia pojazdu między Tobą a osobą od której bierzesz owy pojazd w użyczenie.
Umowa użyczenia jest darmowa i znajdziesz ją w google. :)
Jeżeli będziesz współpracowal z nami na samochodzie którego nie jesteś właścicielem, w wielu miastach podczas procesu licencjonowania zostaniesz poproszony także o okazanie umowy użyczenia między Tobą, a osobą która samochód Ci powierza. W tej umowie powinien być także zapis, że osoba która jest właścicielem pojazdu zgadza się, aby samochód był podnajmowany osobom/firmom trzecim, a także użytkowany jako TAXI.




Do czego potrzebne są faktury kosztowe?


Wszelkie faktury kosztowe jakie weźmiesz na naszą firmę redukują w znacznym stopniu przyszłe płatności podatkowe, takie jak podatek dochodowy oraz VAT.


Mogą to być faktury paliwowe, serwis, zakup części, wszelkiego rodzaju płyny do samochodu, kosmetyki oraz inne akcesoria samochodowe.

Gdzie znajdę dane Natviol do faktury?

Znajdziesz je na stronie głównej, dokładnie na samym dole strony.




Co ile się rozliczamy?


Częstotliwość rozliczenia wybiera kierowca. Może to być co tydzień, jak i również nawet co miesiąc. Cena za rozliczenie pozostaje zawsze taka sama. Zlecenia wypłaty dokonujesz w panelu kierowcy.




Czy macie zniżki dla kierowców?


Udostępniamy karty paliwowe uprawniające do zniżek na paliwo, dla kierowców współpracujących z nami. (Orlen, Circle K) Kierowcy mają również możliwość zakupu części samochodowych w sieci INTER CARS z rabatem nawet do 40 %. Posiadamy także preferencyjne stawki na ubezpieczenia komunikacyjne.




Jak rozliczamy obrót?


Faktury przychodowe (czyli za przejazdy UBER, BOLT) generują podatek VAT w wysokości 8%. Faktury kosztowe (paliwo, serwis, etc.) redukują podatek VAT należny od faktur przychodowych (8%).
Dostarczając nam faktury kosztowe, pozwalasz nam na redukcję podatku, a co za tym idzie - więcej zostaje w Twojej kieszeni.

Z tego przywileju możemy skorzystać w następujący sposób - od 23 % VAT (z FV np. na paliwo) odliczamy 50%, czyli połowa z VAT-u z faktury wraca do Twojego obrotu.




Nie mam skanera, jak dodać faktury i dokumenty?


Polecamy aplikację Tiny Scanner na smartfony. Konwertuje Twoje zdjęcie do formatu PDF i od razu możesz je wstawić na panel.




Do kiedy dostarczać faktury?


Faktury kosztowe (osoby prywatne) - niezbędne do redukowania należnego podatku VAT musisz dostarczyć nam maksymalnie do godz. 12 w poniedziałek przed rozliczeniem, tak aby jak najszybciej zapewnić wypłatę środków. Zalecamy wstawiać na bieżąco aktualne faktury. Faktury B2B (tylko firmy) - w przypadku firm, powinieneś nam dostarczyć na panel kierowcy najpóźniej do wtorku do godz. 12, tak aby jak najszybciej rozliczyć Twój obrót do wypłaty. Po tym terminie faktury przechodzą na następny okres rozliczeniowy.
Co sobotę dostaniesz również SMS przypominający o zleceniu wypłaty, czy też wstawieniu faktur.




Kiedy dostanę przelew?


Przelewy wysyłamy do Kierowców co środę każdego tygodnia, a więc najpóźniej na Twoim koncie przelew zaksięgowany jest w czwartek.
Jeśli nie otrzymasz go do godziny 16 w czwartek (a uprzednio go zleciłeś) prosimy o kontakt z nami.
Aplikacje Glovo/Wolt rozliczane są co dwa tygodnie (taki mają system), zazwyczaj pod koniec tygodnia.




Jakie aplikacje mogę u Was rozliczać?


Aplikacje przewozowe: - Bolt - Uber - FreeNow - MobilGO - e-goniec.pl Aplikacje kurierskie: - Glovo - Wolt - WoZo - UberEats - BoltFood




Jakie macie zniżki na paliwo?


Posiadamy w swoim zakresie karty uprawniające do zniżek przy tankowaniu paliwa: - 5 gr/L paliwa, w tym LPG - 8-10 gr/L paliwa premium. Orlen karta biznes tank: Taką kartę kierowca może wyrobić odrazu na stacji, podając nasz numer NIP oraz swój numer rejestracyjny. Koszt karty to 1 zł. Karta Circle K: Aby uzyskać taką kartę prosimy o kontakt z nami, ponieważ ową kartę wysyłamy do Ciebie my, na wskazany adres zamieszkania.




Jaka cena za rozliczenie?


Niezaleznie od tego, czy rozliczasz się z nami co tydzień, dwa, trzy tygodnie, lub co miesiąc - przy zleceniu wypłaty środków zapłacisz jedynie 47 zł za rozliczenie swojego obrotu za dwie aplikacje, lub 30 zł za jedną aplikację. Cena za rozliczenie trzech aplikacji (Uber, Bolt, FREE NOW) to 70 zł. Aplikacje kurierskie: 1. Glovo - 25 zł 2. Wolt - 25 zł 3. UberEats - 16 zł 4. WoZo - 16 zł 5. BoltFood - 16 zł.




Panel kierowcy - co to panel, czy to niezbędne do podjęcia współpracy?


Panel Kierowcy to narzędzie stworzone z myślą o jak najlepszej i jak najprostrzej współpracy między Wami - Kierowcami, a nami, Waszym Partnerem rozliczeniowym.

Jest to niezbędne narzędzie do bezproblemowej współpracy. Dzięki panelowi masz wgląd w swój obrót, swoje rozliczenia, umowy, dokumenty a także wstawiasz faktury kosztowe, które niwelują Twój podatek VAT.
Poprzez panel kierowcy zgłaszasz nam również chęć wypłaty swoich środków.
Podsumowując - wszystko w jednym miejscu. ;)




Czy mogę wynająć od Was samochód?


Nie posiadamy pojazdów na wynajem, natomiast współpracujemy ściśle z wypożyczalnią pojazdów w Warszawie. Wszystkie pojazdy we flocie posiadają wypis z licencji taxi Natviol. Wypożyczając pojazd możesz również od razu na miejscu podpisać umowę z nami i założyć/przepiąć swoje konta w aplikacjach. Istnieje możliwość wynajęcia pojazdu na inne miasto, lecz wiąże się to z uzyskaniem dodatkowego wypisu na ten obszar. Kontakt do wypożyczalni: SKAUT AUTO PARK 01-360 Warszawa ul. Człuchowska 28 tel. 736916488 tel. 459343247




e-Kasa - do czego służy i czy muszę coś robić w związku z jej certyfikacją?


E-Kasa rozlicza Twoje przejazdy na aplikacjach Uber/Bolt jednocześnie zastępując fizyczną kasę fiskalną. Dzięki certyfikacji e-Kas przez Główny Urząd Miar, Bolt/Uber spełniają wszystkie wymogi dotyczące nowej ustawy o przewozie osób w Polsce. Ty jako Kierowca w związku z wejściem eKas, NIC NIE MUSISZ ROBIĆ. Nie pobierasz żadnej dodatkowej aplikacji, ani nie instalujesz dodatkowego sprzętu w samochodzie obsługującego eKasę. Wszystkie obowiązki związane z użytkowaniem eKas leżą po naszej stronie. Podpinając się pod naszą flotę i wyrabiając wypis z licencji, zaczynając pracę automatycznie "korzystasz" z e-Kasy. E-Kasa daje przede wszystkim bardzo dużą swobodę realizowania kursów, a także wygodę. Możesz realizować każdy kurs otrzymany na aplikacji, a dodatkowo nie musisz drukować żadnych paragonów. Dzięki e-Kasie możesz realizować nie tylko kursy bezgotówkowe, ale też gotówkowe poprzez aplikacje Bolt/Uber. E-Kasa NIE DAJE CI MOŻLIWOŚCI brania kursów z tzw. "słupka" czy postoju taxi. Żeby zabrać pasażera z postoju, konieczne jest nadal posiadanie fizycznego taksometru zamontowanego w samochodzie. e-Kasę na dzień 01.01.2021r. posiadają dwie aplikacje - Uber i Bolt. Jeżeli jesteś, lub chcesz zostać kierowcą FreeNow musisz posiadać fizyczny taksometr i kasę fiskalną, lub kasotaksometr.





Umowy

B2B


Umowa B2B, czyli Business-to-Business, to bardzo wygodny sposób na rozliczenie pomiędzy firmami.

Taka forma współpracy jest jak najbardziej opłacalna jeżeli posiadasz własną firmę.

Podpinając się pod nas, masz jedną fakturę do rozliczenia, a nie dziesiątki lub setki ze swoich przejazdów. Dodatkowo, chcąc jeździć pod własną działalnością musiałbyś posiadać licencję na krajowy przewóz osób.

Ty wystawiasz nam fakturę - my przelewamy do Ciebie obrót pomniejszony o naszą prowizję.
Dokładne zasady rozliczeń B2B w zależności, czy Twoja Firma jest czynnym płatnikiem VAT, czy też nie, są dostępne na panelu kierowcy w zakładce Pomoc.




Jaką umowę wybrać?


Umowy znajdują się we wzorach dokumentów na panelu kierowcy. 1) Umowa Wynajmu (opcjonalna) - dzięki tej umowie optymalizujesz koszt podatku dochodowego, który dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej wynosi 8,5%. Ważne - do umowy wynajmu również załączamy dowód rejestracyjny samochodu używanego na którejkolwiek platformie. 2) Umowa Zlecenie (obowiązkowa) - dzięki umowie zlecenie jesteś objęty ubezpieczeniem i wszystkimi składkami ZUS, a dodatkowo optymalizujesz swoje koszty współpracy z nami. Działając z nami na umowie zlecenie (+ umową najmu) jesteś u nas zatrudniony, co oznacza, że wszystkie koszty związane ze współpracą z nami które ponosisz (paliwo, myjnie, etc.) możesz otrzymać zwrotem. Umowa zlecenie + umowa najmu, to najlepsza optymalizacja kosztów, dzięki czemu jak najwięcej wyjeżdzonego utargu zostaje w Twojej kieszeni. W przypadku studentów przed 26 rokiem życia zalecamy jedynie umowę zlecenie. W myśl nowych przepisów, jeżeli jesteś osobą przed 26 rokiem życia, nie ma obowiązku odprowadzania za Ciebie podatku dochodowego, a Ubezpieczenie Zdrowotne zapewnia uczelnia/szkoła. Jeżeli jesteś osobą przed 26 rokiem życia, ale NIE JESTEŚ studentem zalecamy umowę zlecenie + umowę wynajmu. Jest to dla Ciebie lepsza optymalizacja kosztów podatkowych.




Gdzie znajdę umowy?


Wzory umów do pobrania i wypełnienia znajdziesz na naszym panelu kierowcy. Pobierz je zaraz po założeniu konta i uzupełnij przed pierwszym rozliczeniem.





Podpięcie pod Natviol

Adresy mailowe do podpięcia konta kierowcy Uber


natviol.warszawa@onet.pl natviol.trójmiasto@onet.pl natviol.lodz@onet.pl natviol.silesia@onet.pl natviol.poznan@onet.pl natviol.krakow@onet.pl natviol.wroclaw@onet.pl natviol.szczecin@gmail.com Nr telefonu do każdego z miast: 601-718-638 natviol.lublin@gmail.com nr tel.: 532-991-074




Podpięcie Bolt


Aby podpiąć się pod nasze konto partnerskie BOLT bez aktywnego konta kierowcy, będziemy potrzebowali do założenia go Twojego adresu mailowego, oraz numeru telefonu.
Na swój mail dostaniesz link do rejestracji. Po uzupełnieniu dokumentów zgłoś się do nas, przyspieszymy proces aktywacji i pokierujemy Cię dalej.
Kierowca posiadający aktywne konto, niestety zmieniając partnera będzie musiał od początku założyć konto z naszego polecenia, czyli tak jak pisaliśmy wyżej - z linku aktywacyjnego.




Podpięcie Uber


Możesz podpiąć swoje konto w dwojaki sposób: - W centrum pomocy UBER w aplikacji wyszukać zakładkę "kierowcy i partnerzy flotowi", a następnie "zmiana partnera" i wpisać wymagany adres email adekwatny do aglomeracji w której będziesz wykonywał przejazdy, oraz numer telefonu; - zaakceptować nasze zaproszenie do konta partnerskiego na swoim koncie kierowcy (uprzednio oczywiście podając nam swojego maila, np. na live chacie).




Gdzie działamy?


Świadczymy usługi we wszystkich miastach i aglomeracjach w których dostępne są aplikacje Uber i Bolt, FreeNow czyli: - Warszawa - Białystok - Bydgoszcz - Częstochowa - Elbląg - Gorzów Wielkopolski - Kielce - Kraków - Łódź - Lublin - Olsztyn - Opole - Poznań - Radom - Rzeszów - Aglomeracja Śląska - Szczecin - Tarnów - Toruń - Trójmiasto - Włocławek - Wrocław - Zielona Góra




Podpięcie FreeNow


Najszybszą metodą podpięcia swojego konta do FreeNow jest wypełnienie formularza na naszej głównej stronie. Dostaniesz na mail informację zwrotną wraz z linkiem do rejestracji, a także naszym oświadczeniem jako partnera, które również musisz dołączyć podczas zakładania konta.





Konto Kierowcy

Konto kierowcy Uber, Bolt, FreeNow jakie dokumenty muszę posiadać?


Aby założyc konto kierowcy Uber, Bolt FreeNow i zacząć zarabiać wystarczy, że posiadasz takie dokumenty jak:

- Zdjęcie dowodu osobistego;

- prawo jazdy minimum od roku;

- zaświadczenie o niekaralności;

- dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym (oraz adnotacją taxi);

- ważne ubezpieczenie OC pojazdu;

- skan podpisanych umów niezbędnych do współpracy z nami;
- badania lekarskie; - badania psychotechniczne; - wypis z licencji na swój samochód.




Panel kierowcy


Niezbędne narzędzie do współpracy między nami. ;) Znacząco ułatwia dostarczanie faktur, umów, zlecanie wypłat, wgląd w saldo. Panel kierowcy tworzysz poprzez rejestrację na naszej stronie głównej, w menu wybierając PANEL KIEROWCY.




Konto kuriera Glovo/Wolt/UberEats/BoltFood/WoZo


Żeby utworzyć konta w aplikacjach kurierskich potrzebujesz: - zdjęcie dowodu osobistego;

- prawo jazdy (jeżeli będziesz rozwoził samochodem); - torbę termiczną (samochodowa, rowerowa, rozkładana) - dostajesz ją od poszczególnej aplikacji podczas zakładania swojego konta;
- podpisaną umowę z nami, którą musisz załączyć podczas zakładania konta w poszczególnej aplikacji.